Polski Ład – jakie zmiany wejdą w życie w 2022 roku? Nowy Rok przyniesie prawdziwą rewolucję podatkową. Zmiany wpłyną znacznie na wynagrodzenia pracowników. Nowy Ład to także brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Na jakie korzyści można liczyć w związku z nową ustawą? Kto zyska, a kto straci najwięcej? Zapowiada się dużo znaczących zmian. 

Polski Ład – Nowa kwota wolna od podatku

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8 tysięcy złotych. Po nowym roku kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tysięcy złotych. Kolejną zmianą jest podniesienie progu podatkowego, który obecnie wynosi 85 528 zł. Wprowadzenie Nowego Ładu wprowadza 2 progi, natomiast same stawki podatku nie zmienią się:

I próg – 17% do 120 tysięcy złotych

II próg – 32% powyżej 120 tysięcy złotych

Podatek naliczany jest od nadwyżki 30 tysięcy złotych, czyli np. jeśli zarobimy 45 tysięcy złotych, to zapłacimy 17% podatku od kwoty 15 tysięcy złotych. Natomiast, jeśli zarobimy 150 tysięcy złotych, to zapłacimy 32% od kwoty 120 tysięcy złotych.

Brak możliwości odliczania składki zdrowotnej

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian jest brak możliwości odliczania zdrowotnej składki od podatków. Jest to wyjątkowo niekorzystna zmiana dla przedsiębiorców, która odbije się na zarobkach. Dotychczas dzięki odliczeniu składki zdrowotnej od podatku składka mogła zostać pomniejszona o 7,75%. 

Likwidacja umów cywilnoprawnych

W programie Polskiego Ładu można znaleźć również założenia dotyczące całkowitego zlikwidowania umów cywilnoprawnych. Ma to na celu zamienić „umowy śmieciowe” na w pełni oskładkowane umowy o pracę.

Ulga w PIT dla klasy średniej

Ulga PIT przeznaczona jest wyłącznie dla zatrudnionych na umowę o pracę, których dochód mieści się w przedziale od 70 do 120 tysięcy złotych rocznie. Oznacza to, że z ulgi nie skorzystają samozatrudnieni prowadzący własną działalność gospodarczą. 

Polski Ład – Zmiany w pracy zdalnej

Chodź wciąż brakuje szczegółów dotyczących zmian dotyczących pracy zdalnej, to będą one wiązać się z z uregulowaniem zasad na korzyść wsparcia pracowników pracujących w 100% zdalnie lub hybrydowo.

Nowy Polski Ład to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i największych zmian podatkowych w Polsce. Jej celem jest wyrównanie zarobków Polaków. Zyskają najbiedniejsi i osoby z klasy średniej zatrudnione na umowę o pracę, a stracą przedsiębiorcy, których dochód przekracza 11 tysięcy. Takie rozwiązanie będzie wiązać się ze wzrostem cen za usługi i produkty.