We wrześniu, kiedy dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny, warto pomyśleć o tym, żeby zabezpieczyć młodego człowieka przed niebezpieczeństwami. Dzieciństwo to czas, kiedy wiele może się wydarzyć, a właściwa polisa może być idealnym zabezpieczeniem finansowym. Czym jest ubezpieczenie szkolne? Co daje taka polisa? Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym jest ubezpieczenie szkolne i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Do jednej szkoły uczęszczają setki dzieci. Oprócz zajęć lekcyjnych mają także przerwy, czas przed lekcjami i po nich. Spędzają razem mnóstwo czasu, bawiąc się i biegając. To stwarza niestety ryzyko powstania najróżniejszych urazów, od małych i niegroźnych – po poważne złamania. Nie można tego etapu w życiu ominąć – jest on potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka, ale warto jest zabezpieczyć się na ewentualną konieczność rehabilitacji czy nauki w domu z powodu długiej nieobecności w szkole.

Co daje ubezpieczenie szkolne?

Każde dziecko powinno mieć ochronę przed nagłymi zdarzeniami. Polisa szkolna to ubezpieczenie, które chroni przed wszelkimi wypadkami – zarówno tymi, do których dojdzie w szkole, jak i w drodze do niej. Ale ochrona przed kontuzjami i zachorowaniem to nie wszystko. Ubezpieczenie szkolne zapewnia także wypłatę świadczenia w razie śmierci.

Ubezpieczenia szkolne nie są jednakowe. Warto więc przed podpisaniem umowy sprawdzić, przed czym chroni wybrana polisa. Podstawowym jej celem jest ochrona przed nagłymi wypadkami, a więc wszelkimi złamaniami, urazami i wszystkimi innymi trwałymi uszczerbkami na zdrowiu. Ale niektóre polisy gwarantują także dodatkowe korzyści, na przykład:

 • pokrycie kosztów korepetycji w razie długiej nieobecności dziecka w szkole,
 • świadczenie za pobyt w szpitalu,
 • ochronę na wypadek ciężkiej choroby.

Wszystkie te informacje znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które bezwzględnie należy dokładnie przeczytać – cena nie jest wyznacznikiem szerokiego zakresu ochrony, nie wystarczy więc wybrać droższej polisy, aby zapewnić sobie gwarancję wypłaty odszkodowania w takich sytuacjach.

Ubezpieczenie szkolne a wakacje

Choć używana powszechnie nazwa wskazywać może na to, że ubezpieczenie obejmuje tylko zdarzenia, do których doszło na terenie szkoły, nie jest to prawdą. Polisa gwarantuje bezpieczeństwo przez cały rok, także w czasie wakacji, 24 godziny na dobę. Nie ma więc znaczenia, czy do wypadku doszło podczas lekcji czy na przykład na feriach. Warto jednak sprawdzić, czy wybrane ubezpieczenie chroni także podczas zagranicznego wyjazdu. Jeśli nie – konieczne jest na ten czas wykupienie dodatkowej ochrony.

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

Na początku roku szkolnego wiele szkół przedstawia rodzicom możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia, które zagwarantuje dziecku ochronę. Zwykle koszt takiej polisy nie jest wysoki i wielu rodziców decyduje się na jej zakup. Warto jednak wspomnieć, że polisa grupowa oferowana przez szkołę nie jest obowiązkowa. Należy wiedzieć co zrobić, gdy pada taka propozycja. Przede wszystkim trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Każdy rodzic ma prawo wglądu w wybraną przez szkołę polisę – nie należy podejmować decyzji nie wiedząc, co zapewnia. Jeśli nie jest ona atrakcyjna, można wybrać inne ubezpieczenie, samodzielnie zapewniając dziecku ochronę. Należy jednak pamiętać, że posiadanie dwóch różnych ubezpieczeń – jednego w szkole, drugiego wybranego na własną rękę – powoduje wypłatę podwójnego świadczenia, jeśli obie polisy chronią przed danym zdarzeniem. Jeśli zatem cena grupowego ubezpieczenia w szkole jest atrakcyjna, można je wybrać jako dodatkowe zabezpieczenie dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie szkolne?

Wybór ubezpieczenia nie jest sprawą łatwą. Przede wszystkim trzeba wybrać jedną z dwóch form ochrony:

 • ubezpieczenie grupowe w szkole,
 • polisa indywidualna.

Oczywiście możliwe jest także podpisanie dwóch umów.

Drugą ważną sprawą jest suma ubezpieczenia. Im jest ona wyższa, tym większe odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel. Zwykle wysoka suma ubezpieczenia przekłada się na wyższą cenę polisy, ale jeśli rodzice mogą pozwolić sobie na taki wydatek – warto zagwarantować sobie wyższe odszkodowanie – niska suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków związanych ze zdarzeniem.

Kolejną rzeczą, jaką trzeba sprawdzić, jest zakres ochrony. Jak już wspomniano, ochronę przed wypadkami gwarantuje każda tego typu polisa, ale w ramach umowy niektórzy ubezpieczyciele gwarantują znacznie więcej korzyści, takich jak świadczenie szpitalne czy nawet pokrycie kosztów operacji plastycznej w razie oszpecenia w wyniku wypadku.

Jakie ubezpieczenia wybierają rodzice?

Wielu rodziców decyduje się tylko na ubezpieczenie grupowe w szkole. Dzięki temu dziecko ma zagwarantowaną podstawową ochronę, ale jeśli możliwości budżetu domowego są większe – warto zdecydować się na indywidualną ochronę. Wśród chętnie wybieranych ubezpieczeń można wyszczególnić:

Ubezpieczenie szkolne PZU

Ta polisa obejmuje także pakiet assistance, w ramach którego można zyskać:

 • wizyty domowe lekarza i pielęgniarki,
 • konsultację psychologiczną,
 • dostęp do medycznej infolinii,
 • pokrycie kosztów rehabilitacji, jeśli jest potrzebna po wypadku.

Ubezpieczenie szkolne Generali

Ciekawymi elementami polisy jest gwarancja wypłaty świadczenia w sytuacjach, gdy:

 • konieczne jest wypożyczenie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego lub pomocniczego, jeśli jest potrzebne po wypadku,
 • ubezpieczony poniesie koszty naprawy zębów stałych, jeśli zostaną uszkodzone w wypadku,
 • dziecko poważnie zachoruje,
 • dziecko zostanie osierocone wskutek nieszczęśliwego wypadku,
 • konieczne jest leczenie z powodu ugryzienia przez kleszcza,
 • wypadek jest konsekwencją uprawiania sportu wyczynowego.

Ubezpieczenie szkolne w pakiecie Link4 Mama

Ubezpieczenie dziecka w pakiecie Link4 Mama jest ciekawym rozwiązaniem – dostępne w ramach pakietu ubezpieczenia pozwalają ochroną objąć także rodziców. Elementy polisy można wybierać zgodnie z potrzebami. Do wyboru jest między innymi:

 • pakiet medyczny,
 • pakiet Assistance Szybka Pomoc,
 • OC w życiu prywatnym dla rodziców.

To tylko niektóre możliwości – ubezpieczenie szkolne zapewnia bardzo szeroki wachlarz dodatków.